Veiste kunstlik seemendamine ja abivahend AlphaVision

Veiste kunstlik seemendamine ja sellega seotud probleem

Veiste kunstlik seemendamine on aretuses oluline, sest vähesed meist jõuavad tipp-pulli karja osta, mitmest pullist rääkimata. Aga kust leida seemendaja?  Olen väga palju läbi helistanud atesteeritud seemendajaid mõistlikus raadiuses, aga keegi teenust pakkuma nõus ei ole olnud. Pealegi 100 km kauguselt seemendaja iga indleva lehma peale kohale kutsuda läheb väiksele mahetootjale liiga kalliks. Sünkroniseerida ma aga ei tohi.

No mõtlesin siis, et õpin ise seemendama. Mis see siis ära ei ole: lihtne tehniline tegevus ja selleks ei pea 6 aastat pinki nühkima ega ladina keelt oskama. Aga võta näpust – Maaülikoolis ei ole juba kaks aastat seemenduskursust tehtud. Tean, sest nii kaua olen ma end seal tulemusteta kursusele kirja pannud.

Õnneks 2016. aasta alguses korraldati Järvamaa Kutsehariduskeskuses esimest korda nädalane seemenduskursus. Panin nime kirja ja käisin selle kursuse läbi. Aga see töö vajab ju harjutamist ning kuue lehma seemendamise läbimängimine annab teoreetilised teadmised, aga kogemusi piisavalt mitte. Minu väikse karja juures kogemuste hankimine läheks mulle aastaid ja raha maskma. Lühike kursus piisava praktika võimaluseta minule piisavat kindlust ei andnud. Eks olin veidi kurb ja mõtlesin, et hakkame siis oma karjas harjutama ja rõõmustame kui kas või üks tiinus kahekümne seemenduse katse kohta tuleb.

Teekond AlphaVisioni demo-päevale

Tänapäeval on meile tihti abiks selline võimas tööriist nagu Google otsing. Googeldades kunstliku seemenduse kohta õppematerjale ja uut infot sattusin seadme peale nimega AlphaVision. Ma vaatasin mitmedi kordi seadme tootetutvustusvideot ja olin algusest peale kindel, et just seda mul vaja ongi.

Veiste kunslik seemendamine - AlphaVision

AlphaVisioni demo-üritus

Mis seal ikka – läksin tootja facebooki lehele, kirjutasin seadmest tehtud postituse alla, et minul on suur huvi antud asja vastu ja sooviksin rohkem infot. Läks nii ööpäev kui mulle vastati, et minu huvi on edastatud müügiosakonda. Siis läks veel nädalat paar ja tuligi kiri Dmitry nimeliselt noormehelt. Suure üllatusena tuli aga pakkumine teha toote demo minu oma farmis. Sellisele asjale ma kindlasti “ei” ei ütle.

Kahjuks ei olnud minu farmis aga ühtegi looma, kelle peal oleks saanud seadet proovida. Seega tuli leida mõni suur kari ning meile tuli vastu Rebruki farm.

Nii ma end leidsingi esmaspäeval (03.04.2017)  osalemas seemenduse abivahendi AlphaVision demo-üritusel – üks huvitav ja väga kasulik kogemus juures.

Tubli abiline (algajale)seemendajale

AlphaVisioni kasutamine on lihtne ja nagu allolevast Youtube´i videost näha võib:

Seade ise on kergesti käsitletav ja loogilise ehitusega. Selle käsitlemisel küsimusi teemal, kuidas see töötab, praktiliselt ei teki. Nii ei olnud mulgi pärast seadme proovimist ühe toreda lehma peal Dmitryle muud öelda kui: “This is a very cool thing and I want it!”

AlphaVisionit toodab Prantsusmaa firma IMV Technologies, mis pakub kõike vajalikku aretus- ja seemendusspetsialistidele. Üsna hiljuti turule toodud innovaatilise seadme idee sai alguse sellest, et Prantsusmaal leidus palju väikseid farme (ca 80-pealised karjad), mille omanikud soovisid olla sõltumatud seemendustehnikutest ja töö ise ära teha. Täpselt nagu minagi. 

Kahjuks on hetkel seademele ooteaeg ning varaseim kohale toimetamise aeg oleks keset suve. Selleks ajaks aga on seemendused läbi ja lehmad pulliga karjas. Seetõttu panen oma tulevase abimehe tööle 2018. aasta hooajal.

Miks ma nii väga AlphaVisionit kasutada soovin?

AlphaVision maksab sama palju kui korralik sugupull, kuid olenevalt farmist ja eesmärkidest teeniks ta oma soetushinna kiirelt tagasi. 

Kõige suurem võlu seadme juures on see, et ta annab sulle silmad. Sa näed, kus sa seal lehma sees täpselt oled. Sa näed, mis olukord on. Kas indleb? Kas on midagi haiguslikku? Kas on mingeid anomaaliaid? Ja kui ise asjast aru ei saa, teed pildi ja saadad veterinaarile. Ei ole vaja kättpidi taguotsas olla, taevasse vaadata ja fantaseerida.

Usun, et algaja seemendaja lehmad saavad samuti olema palju õnnelikumad kui muidu tükk aega kestva pusimise asemel toiming kiirelt ja üldjuhul ilma rektaalse lähenemiseta möödub. Ehk ka looma heaolu osas on see seade mulle meelt mööda.

AlphaVision ei tõsta väga hea seemendaja tiinestuvuse protsenti, aga algaja ja kehva seemendaja töötulemuse tõstab küll samale tasemele kui heal tehnikul. 

Uute asjade puhul on muidugi küsimus tema töökindluses ja vastupidavuses. Aga ma olen nõus olema esimeste hulgas,  kes järgi proovib ja teada saab. Praegu on seadet müüdud Prantsusmaal, Itaalias ja Hollandis nii 70 ringis ning sealne vastukaja on siiani olnud positiivne.

 

Jaga teistegagi: