Lihaveiste lineaarne hindamine Maru karjas

lihaveiste lineaarne hindamine.

Juba mõnda aega on info liikunud lihaveiste lineaarsest hindamisest ja et lihaveisekasvatajad laske oma ammed ja tõupullid ära hinnata. Nii kutsusime ka meie ETKÜ-st Sanna Turu oma loomi hindama. Kui viimase looma puurist läbi lasime oli väljas juba täitsa pime. Nüüd on kõik hinded Jõudluskontrolli programmis “Liisu” olemas ja jääb vaid oodata millal neid töötlema hakatakse. Meie karjas on nüüd kõik ammed hinnatud (meil polnud vanemaid ammesid) ja ka meie tõupull Houston sai endale hinded sappa. Vahel on nii noor kari eeliseks. Kindlasti jätkame seda ka tulevikus, kui peale kasvavad uued ammed.

Mis on lihaveiste lineaarne hindamine?

Ka mulle jääb see sõna “lineaarne” halvasti meelde, aga lühidalt on tegemist looma välimikule hinnete andmisega skaalal 1-9. Hiljem arvutatakse nende hinnete alusel loomale aretusväärtused üksik- (näiteks rinna laius, laudja nurk, reie laius ja sügavus, jne) ja üldtunnustele (keha, lihastik, jalad). Mida see hindamine siis kasvatajale annab? Teabe looma majanduslikust väärtusest, mida rohkem loom vastab soovitud hindele, seda kõrgem peaks olema lõpuks ka tema majanduslik väärtus (parem lihakus, tervis, poegimine jne). Rohkem saab lugeda siit: anguseklubi kodulehelt.

Ma leian, et kõik lihaveise aretusega tegelevad farmid peaksid kindlasti oma karja laskma hinnata. Väga keeruline on aretada, kui sul ei ole infot rohkem kui vaid “ah et ema oli lehm ja isa oli pull” ;). Ehk on 20 aasta pärast välimiku hindamine tavaline praktika aretuskarjas.

Jaga teistegagi: