“Lihtne” veisekasvatus

Veisekasvatus Aberdiin-anguse lehmikud vanas laudas silo söömas

Veisekasvatus ükskõik millisel eesmärgil (piim, liha, nahk, traktori asendaja) nõuab pidevat õppimist ja töö tegemist – eeldusel, et seda soovitakse teha kasumlikult ning loomade heaolu arvesse võttes. Minu jaoks kehtib reegel “õpi ja tööta” tegelikult kõige kohta. Tulemuseni viib see kui on eesmärgid selged ja tehakse nende nimel kõvasti tööd ning arenetakse koos valdkonnaga.

Otsustasin järgneva kuu jooksul kirjutada erinevatest lihaveisekasvatuse tahkudest artiklite seeria “”Lihtne” veisekasvatus”. See oleks järg minu eelmisele mõtisklusele, sest minu juurde on just paljud alustajad tee leidnud ning nende küsimused on tavaliselt kahesugused – raha ja töö hulk. Kas ma oskan vastata… Osati kindlasti. Ma võin vist öelda, et olen kolmandat põlve naisterahvast talunik meie peres. Mu vanaema lubas veel see suvi, et teda viidaks vaid jalad ees oma talust välja. Mu ema oli siin Mäearul enne mind ja eks ta nüüd käib ja aitab mul siin asjad käima saada. Mina siis jätkan nende naiste jonnakuse ja kangusega. Ma olen üdini maa laps ja teisiti elada ei oskagi ning end hästi ei tunne. Ma ei karda kukkuda, kuid pean tunnistama, et siin minu kodukohas millegi saavutamiseks tuleb võtta väga suuri riske. Samas – linna võib alati kolida ja tundub, et kassiiri kohad Maximas ka otsa ei lõpe.

Esialgu jätan finantsjutud kõrvale ja räägin pigem kui lihtne lihaveisekasvatus töö mõttes on. Eesmärk on üle käia järgmised teemad:

  • loomade heaolu
  • aretuse ja tootmise seos
  • tooraine vs valmistoode
  • tööprotsessid
  • müük

Proovin enda jaoks koondada kokku kõige olulisemad mõtted ja ehk aitab see teistelgi läbi mõelda oma tegemisi. Püüan olla nii lihtne oma jutus kui saab. Kindlasti kumab sellest läbi minu isiklik kogemus ja teadmised ning võib juhtuda, et mõni tahk jääb käsitlemata, sest minul kogemusi veel ei ole.

 Veisekasvatus on täis väljakutseid

Lihaveisekasvatus võib olla väga lihtne – kui on valdkonda sisenedes  meeletu rahahunnik kaasa võtta ning saab koheselt investeerida piisavasse hulka loomadesse, maasse, tehnikasse, tööjõudu ja tänapäevastesse tööd lihtsustavatesse uuendustesse. Kui algkapital on aga väike, tuleb näha ka rohkem vaeva, sellisel juhul tuleb investeering teha oma ajas ja mis seal salata ka füüsilises töös.

“Lihtsaks” veisekasvatuseks võib  pidada ka seda, kus üritatakse kvaliteedile rõhku panemata ja laipasid lugemata mitte midagi panustades teenida. See tegelikult ei tööta, sest  veiserümp (eriti ebakvaliteetne) on kõigest odav tooraine, millelt tegeliku tulu teenib töötleja ja jaemüüja. Kui pakutud rümp on ebakvaliteetne, siis võib üsna ruttu oma uksed kinni panna, sest kes ikka tasuta tööd tahab teha. Taolise loomakasvatuse eetilisusest ärme parem räägi. Need, kes sellisele “lihtsale” tootmisele mõtlevad, võiks mõelda ka järgnevale. Tooraine ei hakka kunagi palju maksma!! Nafta on ikka odavam kui bensiin 95 tanklas. Puhtalt toorainega teenimiseks on vaja tagada kvantiteet, see aga eeldab suurettevõte ülesehitamist, mis ei kuulu lihtsate ülesannete valdkonda. Suurtootmine vajab tööjõudu, tehnikat, maad, hooneid jne. Lisaks aina karmistuvad nõuded ja seadused.

Siit minu jaoks oluline vahemärkus – ideaalis võiks veisekasvatuses olla esimene asi millest lähtutakse loomade heaolu, samal ajal unustamata ära, et kari toodab seda paremini, mida kvaliteetsem on karja koosseis.

Mis aga võiks veisekasvatuse lihtsamaks teha (peale kapitali olemasolu) on  piisavad teadmised, tööprotsesside tundmine, oskus planeerida, läbi mõeldud eesmärgid ja nende nimel pingutamine. Ning loomulikult aitab kaasa sisemine motivatsioon – kui valdkond huvitab, loomad meeldivad ning väljakutsed pigem innustavad kui hirmutavad.

Ma usun, et paljud lihaveisekasvatajad näitavad oma karja ning räägivad töödest ja tegemistest meeleldi. Seega tasub käia ja ringi vaadata veidi – enne kui peadpidi tundmatusse hüpata. Ka leiab sobivad loomad kergemini kui on mitmes farmis enne vaatamas ja valimas käidud. Kahju on kui tehakse rutakalt otsus loomad ära osta ja seda hiljem kahetsetakse.

Jaga teistegagi: